Lukostřelba Rožnov pod Radhoštěm
 oficiální stránky amatérského  sportovního klubu

Co je 3D lukostřelba?

27.08.2018

3D lukostřelba tajemství zbavená

Chcete zjistit, co je 3D lukostřelba bez znalosti odborných výrazů? Pak jste tady správně.

V 3D lukostřelbě střílíme na gumové makety zvířat, která rozmístíme v různorodém terénu - lesy, louky, potůčky...

V České republice je prozatím jen několik stálých tzv. 3D parkurů - tedy sestav terčů zvířat, rozestavěných v terénu. Většinou se však vše staví pouze dočasně na závody.

V rámci ČR probíhají dva seriály závodů - Český pohárMoravský zemský pohár.

Závody probíhají tak, že se postaví 28 - 32 terčů. Na začátku jsou střelci rozděleni do skupin o 4-6 střelcích k jednotlivým terčům. V daný čas pak začnou všichni střílet. Vždy odstřílí celá skupina, potom se přistoupí ke zvířeti a vyhodnotí zásahy.

Trefa do hlavní zóny (střed "komory") je za 11 bodů, okolní zóny jsou pak za 10 a 8 bodů. Pokud je zásah mimo zónu, ale ve zvířeti, počítá se za 5 bodů. Takto se počítá, pokud se střílí na dva výstřely.
Pokud se střílí pouze jeden šíp, počítají se body 20 - 20 - 16 - 10. Existují ale i další varianty bodování, vždy však platí, že co lepší "lovecký zásah", tím vyšší skóre.

Dle věku a typu luku máme určeny vzdálenosti barevnými kolíky. Bílý kolík má nejkratší vzdálenost a je pro děti, modrý pak pro kadety a seniory. Červený kolík je nejdále a střílí z něj kladkové luky.

Vtip a krása 3D lukostřelby je v tom, že nikdy nevíme přesnou vzdálenost, střílíme v neznámém terénu... Strávíme tak několik hodin v lese (i když nerostou hřiby). Kolem 30% účastníků závodů bývají děti, což je super. Nesedí doma u počítačů, ale jsou v přírodě.

Při lukostřelbě jde především o dva faktory - určit správně osu a výšku výstřelu. Osa se většinou dá udržet poměrně dobře, ale výška je mnohem složitější. Musíte odhadnout vzdálenost, která je v terénu ovlivněna mnoha faktory - světlo, stíny, řady stromů, svahy, meze, prohlubně... Proto je většinou "osa dobrá", ale "zajíc si v klidu žvýká svou mrkev" :-) Klidně se může stát, že dva pokusy "podstřelíte" a když se naštvete a zvednete to, tak ten třetí letí zase pro změnu nad terč :-)

Střílíme v každém počasí. Kdo z nás by se jinak donutil vyrazit v -20°C do lesa zastřílet si na dinosaura, nebo na tygra?

Lukostřelba je pro mě krásný sport, který kombinuje potřebu práce na svém těle i mysli. Zároveň mi umožňuje být v přírodě. Kolem 3D lukostřelby vznikla velmi pohodová společnost lidí, které vždy ráda vidím.

Jarka Korábečná

LK Falcon na facebooku.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram