Podle toho, co vím, je ale tvoje srdcová záležitost Jahi.
To je luk pro ty, kteří střílejí v kategoriích, kde je okno zakázané. Je to vlastně symetrický luk, který se hodí jak do rodiny, tak do oddílu na půjčování tam, kde je víc střelců. Nemusí se tady řešit, jestli je někdo levák, nebo pravák. Výkon má ale stejný jako Khai. Klame tělem. Já ho mám z estetických důvodů.
Zajímá mě rozdíl mezi Khai a Tabií. Oba jsou to hybridy.
Za vrchol hybridního luku jsem původně považoval Tabii. Ale se zvyšující se výkonností střelců byl požadavek na těžší a stabilnější střed. Dá se to řešit objemem, nebo váhou materiálu. Kombinací obojího se dá dosáhnout těžšího a stabilnějšího luku. Díky masivnějšímu středu má Khai i možnost hlubšího vyššího držení. Tabia má úchop spíše nízký.
Na závěr si tedy porovnejme obě déčka. Akil a nové Tameri.
Akil měl být krátké déčko 64 palců, které si na mě vymohl už zmiňovaný logbowista Honza Novák. Honza není právě obr, a proto kratší long bow ocenil. Akil v délce 64 palců mu však nesedl. Střílel tedy nějakou dobu s Akilem 68 palců, ale toužil po kratším longbow na hranici déčka a hybridního luku. A nedal pokoj, dokud jsme nevyvinuli Tameri.
Pokud bych po novém luku od tebe zatoužila, s jakým časovým předstihem je potřeba si ho objednat?
Bývá to půl až tři čtvrtě roku. Nedělám luky jeden po druhém, ale vždy pro celou skupinu střelců. Neustále se snažím posunovat luky dál, a v hlavě mám další nápady, jak je vylepšit. Potřebuju také čas na vývoj a odzkoušení. A protože vše dělám sám, chvilku to trvá.
Dejme tomu, že uvažuji o novém luku. Jaký je postup?
Hodně lidí si mě odchytí na závodech, kam většinou svoje luky vozím a je možnost se na ně podívat. Možná je i osobní návštěva po předchozí domluvě. Z luků, které mám momentálně k dispozici (z důvodu prezentace, nebo nevyšly libry), je možno si vystřelit. Domlouváme se na podobě, materiálu, dřevech, barvách, libráž se dá ještě upravit.
Za rozhovor poděkovala Iva Seveřanka Lušovská