Co je 3D lukostřelba?

3D lukostřelba tajemství zbavená

Chcete zjistit, co je 3D lukostřelba bez znalosti odborných výrazů? Pak jste tady správně.

V 3D lukostřelbě střílíme na gumové makety zvířat, která rozmístíme v různorodém terénu – lesy, louky, potůčky…

V České republice je prozatím jen několik stálých tzv. 3D parkurů – tedy sestav terčů zvířat, rozestavěných v terénu. Většinou se však vše staví pouze dočasně na závody.

V rámci ČR probíhají dva seriály závodů – Český pohár a Moravský zemský pohár.

Závody probíhají tak, že se postaví 28 – 32 terčů. Na začátku jsou střelci rozděleni do skupin o 4-6 střelcích k jednotlivým terčům. V daný čas pak začnou všichni střílet. Vždy odstřílí celá skupina, potom se přistoupí ke zvířeti a vyhodnotí zásahy.

Trefa do hlavní zóny (střed „komory“) je za 11 bodů, okolní zóny jsou pak za 10 a 8 bodů. Pokud je zásah mimo zónu, ale ve zvířeti, počítá se za 5 bodů. Takto se počítá, pokud se střílí na dva výstřely.
Pokud se střílí pouze jeden šíp, počítají se body 20 – 20 – 16 – 10. Existují ale i další varianty bodování, vždy však platí, že co lepší „lovecký zásah“, tím vyšší skóre.

Dle věku a typu luku máme určeny vzdálenosti barevnými kolíky. Bílý kolík má nejkratší vzdálenost a je pro děti, modrý pak pro kadety a seniory. Červený kolík je nejdále a střílí z něj kladkové luky.

Vtip a krása 3D lukostřelby je v tom, že nikdy nevíme přesnou vzdálenost, střílíme v neznámém terénu… Strávíme tak několik hodin v lese (i když nerostou hřiby). Kolem 30% účastníků závodů bývají děti, což je super. Nesedí doma u počítačů, ale jsou v přírodě.

Při lukostřelbě jde především o dva faktory – určit správně osu a výšku výstřelu. Osa se většinou dá udržet poměrně dobře, ale výška je mnohem složitější. Musíte odhadnout vzdálenost, která je v terénu ovlivněna mnoha faktory – světlo, stíny, řady stromů, svahy, meze, prohlubně… Proto je většinou „osa dobrá“, ale „zajíc si v klidu žvýká svou mrkev“ :-) Klidně se může stát, že dva pokusy „podstřelíte“ a když se naštvete a zvednete to, tak ten třetí letí zase pro změnu nad terč :-)

Střílíme v každém počasí. Kdo z nás by se jinak donutil vyrazit v -20°C do lesa zastřílet si na dinosaura, nebo na tygra?


Lukostřelba je pro mě krásný sport, který kombinuje potřebu práce na svém těle i mysli. Zároveň mi umožňuje být v přírodě. Kolem 3D lukostřelby vznikla velmi pohodová společnost lidí, které vždy ráda vidím.

Jarka Korábečná

About the author